Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

15:00, piatok
Jazyky slúžia na dorozumievanie. Koľko autorov sa nimi však reálne zaoberá? Ktoré známejšie diela sú primárne zamerané na komunikáciu?
Oranžová sála
Prednáška
17:00, piatok
Verím že poznáte svoje superhrdinovské filmy. Poznáte ale aj filozofiu? A čo ak tým že poznáte jedno poznáte aj druhé? Ukazuje sa totiž že maskovaní bojovníci za spravodlivosť majú niečo spoločné s bradatými profesormi. Poďme sa spolu pozrieť na to čo!
Zasadačka
Prednáška
19:00, piatok
Přemýšleli jste již někdy nad tím, kdo je největší MArvelovský hrdina? Já ano. A mám svého favorita. Nikdy mne nesklame a má největší a nejlepší superschopnost. Tímto hrdinou je pro mne fyzika - ovlivňuje všechno ve vesmíru. Jen v tom Marvelovským, má trochu speciální vlastnosti.
Modrá sála
Prednáška
11:00, sobota
Aká bola budúcnosť v minulom storočí ? SF sa v 20. storočí explozívne vyvíjala z hŕstky autorov a fanúšikov na celosvetové hnutie s viac ako polmiliardovou obcou priaznivcov. Jej jadrom je niekoľkomiliónový fandom. Čím obohatilo mnohomiliónové znásobenie počtu autorov aj fanúšikov modernej fantastiky v 20. storočí kultúru, myšlienkové hnutia, sociálny život a estetické cítenie? Čo priniesol vývin fantastiky v 20. storočí tematicky, organizačne, divácky, autorsky, technicky, svetonázorovo, žánrovo, ekonomicky, atd.? Je pravda, že už nemožno písať sci-fi, lebo v 20. storočí sa zrútila do seba a stala vedou, technikou a filozofiou 21. storočia? Alebo iba degenerovala na infantilnú zábavu? Možné sú aj iné názory, v besede sa dozvieme viac.
Oranžová sála
Prednáška, Diskusia
11:30, sobota
Temná noc... Kvapky stekajú po solárnych škridlách cez lacné plastové odkvapy do kanála. Vo výške vŕzga vrtuľa veternej elektrárne. Ticho kráčaš po ulici a cítiš na sebe pohľad tisícok bezpečnostných IR kamier. Za tebou prebehne potkan a zobudí policajného drona. Z poza rohu sa ozve už len zúfalé pišťanie. Všade je elektronika! Chceš ju robiť aj ty? Tak príď pajkuj a programuj!
Klubovňa
Workshop
15:00, sobota
Premietanie úspešného slovenského fan filmu z prostredia Hviezdnych vojen a následne diskusia s režisérom a tvorcom tohoto diela. Dozviete sa informácie zo zákulisia nakrúcania, ako aj tvorby vizuálnych efektov.
Červená sála
Diskusia, Iné
17:00, sobota
Priniesol Orville do scifi sveta niečo nové, alebo je seriál Setha Mcfarlena len lacnou kópiu legendárnych sérií? A ako do toho celého zapadá Discovery? Prednáška bude obsahovať aj niekoľko videoklipov zo uvedených seriálov a prednášajúci je otvorený akejkoľvek diskusií, ktorá na margo tejto témy vznikne.
Zasadačka
Prednáška
18:30, sobota
Poznáte admirála Williama Adamu a Battlestar Galacticu? Ak áno, určite sa zastavte na nostalgické spomienky na jedného z najlepších veliteľov v rámci sci-fi. Spoločne sa pozrieme na vývoj jeho povahy, doplníme krátkym ohliadnutím sa za seriálom a informáciami z hercovho súkromia. A to rozhodne nebude všetko...
Oranžová sála
Prednáška
21:00, sobota
Prehľad série v hlavnej úlohe s Takeshi Kovacsom. Pohľad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
10:00, nedeľa
Cyberpunk, ako jeden zo základných žánrov science fiction, tu je už od 80-tych rokov minulého storočia, hoc jeho predkov možno vystopovať ešte ďalej. Čo teda je cyberpunk, aká je jeho história a akí sú jeho hrdinovia v science fiction? A akí sú v skutočnosti?
Červená sála
Prednáška, Diskusia
12:00, nedeľa
Kvíz o tom, kterak vynálezy které byli ještě před pár roky jen ve scifi knížkách a filmech pronikají do našich životů. Aneb poznáte co je ještě pravda a čím se vás snažím napálit?
Oranžová sála
Súťaž
13:00, nedeľa
Kvíz pre všetkých fanúšikov Doctora Who. Okrem tradičných otázok, sa bude hádať aj z obrázkov a samozrejme nebudú chýbať ani otázky z fandomu pre hardcore fanúšikov.
Oranžová sála
Iné
14:00, nedeľa
,
Pred viac ako 100 rokmi dokázal rakúsky fyzik Victor Hess na základe svojho priam kaskadérskeho merania existenciu žiarenia, ktoré k nám prichádza z vesmíru. Za tento objav mu bola neskôr udelená Nobelova cena. Dnes vieme, že toto kozmické žiarenie môže dosahovať energie, ktoré sú ďaleko za schopnosťami súčasných urýchľovačov. Zdroje takéhoto žiarenia však zostávajú stále záhadou.
Zasadačka
Prednáška

Fantasy a horor, Sci-fi

10:00, sobota
Svet Warhammeru 40 000. Ponuré miesto plné vojen, bolesti, strachu a smiechu bohov. A v tom všetkom svetlo imperátora. a v mene Imperátora Gregor Eisenhorn. Kto je táto postava? Čo vykonal? Prečo celé Impérium pozná jeho meno?
Červená sála
Prednáška, Diskusia
10:00, sobota
Svet Warhammeru 40 000. Ponuré miesto plné vojen, bolesti, strachu a smiechu bohov. A v tom všetkom svetlo imperátora. a v mene Imperátora Gregor Eisenhorn. Kto je táto postava? Čo vykonal? Prečo celé Impérium pozná jeho meno?
Červená sála
Prednáška, Diskusia

Fantasy a horor

16:00, piatok
Ľudská fantázia sa vždy zaoberala vodou a možnosťami návštev podvodnej ríše. Fascinovala ju exotika plavieb do záhadných nových svetov, fiktívnych ríš blahobytu a večnej mladosti, alebo do zaniknutých kráľovstiev, v ktorých sa skrýva zabudnuté bohatstvo. Na našej prednáške si predstavíme najznámejšie fantastické báje o bizarných vodných tvoroch, odvážnych plavbách a prienikoch do sveta pod vodou, potopách sveta a podivných zámorských objavoch.
Červená sála
Prednáška
20:00, piatok
Jakub Krajčovič, ktorý pracoval pre Weta Digital na filme Hobit, príde porozprávať o tom, ako vzniká film z pohľadu strižne, ale aj o tom, ako vyzerá globálny priemysel vizuálnych efektov a aké je pracovať v tomto svete. A nielen to! Cez telemost sa spojí aj s Ľubošom Suržinom, ktorý robí concept art pre filmy ako Hunger Games alebo Súboj Titánov a predstaví nám aj svoju novú knihu Forest Nymphs.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
20:00, piatok
V 30. rokoch sa najmä vďaka spoločnosti Universal spopularizovali hororové monštrá. Dracula, Frankenstein,a jeho nevesta alebo Múmia patria medzi ikony. Predstavíme si ich začiatky, predstaviteľov aj dopad týchto slávnych filmov. Prednáška Petra Pavlíka.
Zasadačka
Prednáška
21:00, piatok
Premietanie filmu Good night, M is for a Malnutrition - krátký hororový zombie film, ktorý bol vytvorený pre filmovú súťaž ABCs of Death 2 a krátký hororový film vytvorený pre súžaž Bloody Cuts - Who's There Challenge, ktorý získal druhú cenu.
Červená sála
Iné
21:00, piatok
Rada spájam svet filmu s tým reálnym. Preto "Po stopách Harryho Pottera" som si pre Vás prichystala ďalšiu časť venovanú Pánovi prsteňov. Ak chcete vidieť kde sa natáčali jednotlivé scény, ako naozaj vyzerá Hobbiton a čo všetko ešte nájdete na Novom Zélande, nenechajte si újsť moju prednášku zo Stredozeme.
Modrá sála
Prednáška
11:00, sobota
Premietanie filmu Kyselý dech. Sestry Červeňákovy se s nadšením pouštějí do natáčení nového hororu Kyselý Dech, což se záhy stává jejich nejhorší noční můrou. Samy se ocitají v hnisajícím světě doktora Ericha Karpiho, jehož zničená mysl touží přeměnit vše lidské v naprosté zlo. Dostává ovšem protivníka v podobě starší sestry, kterou žene msta. Vítejte zpět v dobách videopůjčoven, rychlodabingů, školních gangů a stylové módy a nechte se unášet atmosférou temných lokací, sečných zbraní, bizarních postav a poctivých ručních efektů.
Červená sála
Iné
12:00, sobota
Tolkien kvíz prichádza tento rok v novom, dvojkolovom formáte. V prvom kole, „konkurze“, sa stretnú všetci, ktorí si chcú zmerať vedomosti v klasickom kvíze. Do druhého kola postúpia traja najlepší, ktorí sa stretnú v boji o umiestnenie. Ostatní súťažiaci spolu s ďalšími návštevníkmi sú vítaní ako obecenstvo.
Oranžová sála
Hra, Súťaž
13:00, sobota
V 19. století se svět povážlivě zmenšoval, cestovatele rychle nahrazovali cestující a doprava lidí i zboží odkudkoli kamkoli se stávala jedním z nejdůležitějších civilisačních aspektů. Steampunkové příběhy - a koneckonců i díla Julese Verna a dalších současníků - jsou plné vskutku podivuhodných dopravních prostředků.
Oranžová sála
Prednáška
15:30, sobota
Pokračovanie prednášky spisovateľa Leonarda Medeka o cestovaní v čase pary: V 19. století se svět povážlivě zmenšoval, cestovatele rychle nahrazovali cestující a doprava lidí i zboží odkudkoli kamkoli se stávala jedním z nejdůležitějších civilisačních aspektů. Steampunkové příběhy - a koneckonců i díla Julese Verna a dalších současníků - jsou plné vskutku podivuhodných dopravních prostředků.
Oranžová sála
Prednáška
16:00, sobota
2. kolo tohtoročného Tolkien kvízu, ktoré bude na štýl súťaže Riskuj! Avšak pozor, môže sa naskytnúť príležitosť, aby , že traja účastníci predviedli aj čo-to zo svojho hereckého umenia pri šarádach. Možno však nájdu mithrilovú tehličku a body si pripíšu zadarmo. Kto sa stane víťazom Tolkien kvízu 2018?
Zasadačka
Hra, Súťaž
18:00, sobota
Prednáška vychádza z môjho doterajšieho výskumu danej témy. Pozrieme sa na to, aký význam malo priateľstvo v Tolkienovom živote; vzťahy s ktorými ľuďmi najviac ovplyvnili jeho tvorbu. Podiskutujeme o tom, ako sa jeho ponímanie priateľstva odrazilo v jeho príbehoch. Ukážeme si, aké rôzne druhy priateľstva sa vyskytujú v Tolkienových príbehoch. Bližsie preskúmame vzťah Froda a Sama v svetle Lewisovej teórie.
Zasadačka
Prednáška
20:00, sobota
Spoznajte skutočný strach, keď vám filmy nedajú spať… Tajomné zvuky sa začnú ozývať zo všetkých strán. Nikto sa nebude cítiť v bezpečí. Príďte sa „pobáť“ so šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným. A možno objavíte svoje nočné mory...
Oranžová sála
Prednáška
10:00, nedeľa
Prochází se mezi námi od počátku věků. Na všechny z nás čeká... Všude ji můžeme vidět či o ní slyšet. Ale jak ve skutečnosti vypadá, to nikdo neví. Ti, kteří ji pohlédli do očí, nám o ní již nepoví. Tak kdo se s námi na našem konci setká? O tom si můžeme nechat zdát ...a nebo se inspirovat v řadě knih či filmů.
Zasadačka
Prednáška
11:00, nedeľa
Pred Jacksonovými verziami vzniklo viacero spracovaní Tolkienových diel pre filmových a televíznych divákov. Táto prednáška sa bude venovať týmto spracovaniam Hobita. Spomenieme sovietskeho Hobita, verziu Rankina a Bassa a taktiež film, kde Bilbo zabije draka, vezme si trpasličiu princeznú a pustí sa do vládnutia.
Modrá sála
Prednáška
12:00, nedeľa
O súčasných podobách hrôzostrašných žánrov v literatúre a vo filme beseduje Ewka Bednárová s Markom E. Pochom, autorom krvákov Krajina kanibalov, Kontakt a Na Dušičky zomrieš. Po besede čaká prípadných záujemcov autorova autogramiáda.A keď budete dobrí, možno vám Lucia, dievča z obálky Dušičiek dovolí, aby ste si s ňou spravili selfie.
Červená sála
Diskusia
14:00, nedeľa
Zaujíma vás, kto v Arde vládol vodám a oceánom, koho mal za manželku a kto mu slúžil? Chcete sa dozvedieť niečo o moreplavcoch Ardy či spoznať faunu žijúcu vo vodách Tolkienovho sveta? Tak sadnite na plťky, člny či koráby a doplávajte na prednášku :)
Modrá sála
Prednáška, Diskusia

Fantasy a horor, Workshopy

16:00, piatok
Spoločne si vyrobíme drôtené čelenky, akými sa zdobili aj elfovia Stredozeme.
Dielňa
Workshop
10:30, sobota
Ak viete, že ste hrdinom, potrebujete už len správne vybavenie. Príďte si osvojiť základy home made výroby všetkého potrebného pre cosplay či fantasy kostýmy.
Dielňa
Workshop
12:30, sobota
Predstavíme si základy tvorby zombie maskovania a spoločne si vyskúšame prácu s make-upom a tekutým latexom na sebe alebo našich ľudských obetiach.
Dielňa
Workshop

Fantasy a horor, História

18:00, piatok
,
Marvel v priebehu rokov zabŕdol do všakovakých tém a nevyhol sa ani mytológii. Tú si prispôsobili podľa seba, ale ak chceš vedieť, kto je kto v severskom panteóne, táto prednáška je ako stvorená pre teba.
Oranžová sála
Prednáška

Fantasy a horor, Hry

17:30, sobota
Subžáner Vampire Uran larpov sa na Slovensku konal už pred mnohými rokmi, no v poslednej dobe zostal už iba jeden posledný v Bratislave- Stolen Lives. Príďte sa pozrieť na prezentáciu tejto unikátnej hry, fungujúcej na úplne iných princípoch než väčšina larpov na Slovensku. Uvidíš aj ako sa scéna zmenila za posledné roky a prečo. Taktiež sa dotkneme medzinárodnej Vampire Larpovej scény.
Oranžová sála
Prednáška
13:00, nedeľa
Hra sa odohráva v limbe, mieste medzi životom a smrťou. Čakáreň, kde máte možnosť premýšlať o doterajšom živote predtým ako sa vrátite naspäť k útrapam života alebo pokračujete do neznáma k smrti. Hráči budú hrať skupinú ľudí zo súčasného času, ktorý stoja pred týmto rozhodnutím. Ako sa rozhodneš ty?
Dielňa
Hra
15:00, nedeľa
Dungeon and Dragons je hra, ktorá vznikla roku 1974, no do dnešného dňa ju hrávajú ženy aj muži, mladý aj starý, bežný ľudia aj svetové celebrity. Čim to je, že táto viac ako 30-ročná hra je taká populárna? Aj to sa dozvieš na tejto prednáške.
Červená sála
Prednáška

Sprievodný program, Workshopy

Po roku sa do Bratislavy vracia Postapo tábor Vlkošedých Bestií z Brna, ku ktorým sa pripojí delegácia kmeňa Free Wifi. Tešiť sa môžte na Jugger, hudobné nástroje, ochutnávku hmyzej kuchyne alebo len tak pokecať o príbehoch z pustiny.
Exteriér
Workshop, Iné

Workshopy

15:00, piatok
LEVIAKEN je výtvarný workshop ktorého témou sú obrie monštrá v histórii a popkultúre- Veľmi široká téma, v ktorej sa dá inšpirovať od biblie, cez severskú mytológiu, godzillu, harryhausena, až po modernú popkultúru. Pre kohokoľvek, kto preberie inšpiráciu z prednášky a na chvíľu sa zastaví pri našom stánku a bude mať chuť niečo vytvoriť- konkrétne svoje vlastné obrie monštrum- je pripravený lektor znalý v conceptatre a popkultúre- aby vznikli, pod vedením znalého ilustrátora čo najlepšie výtvory. Našimi výstupmi budú rôzne výtvarné postupy, od ilustrácie po concept art a na konci budeme veľmi radi, ak sa vytvorené diela zoskupia do oficiálneho katalógu- SLAVCON 2018- LEVIAKEN . Po úvodnej prednáške bude workshop pokračovať vo vyhradenom priestore až do nedele.
Zasadačka
Prednáška, Workshop

Stránky