Rozcvičte si prsty, štartujeme nový ročník!

Kniha, Otevřeno, Stránky Knihy, Tvar Srdce, Srdce

Milí literárni priatelia, je to tu!
Je tu rok 2022 a s ním naša a veríme, že hlavne vaša obľúbená SlavCon Literárna súťaž (SLS). Tradične vám dáva možnosť napísať fantastickú poviedku a aj tento rok máme opäť dve kategórie - písať teda môžete, či ste mládežníci alebo dospelí. A súťaž odštartujeme o 5... 4...


3... 2... 2... 2...
Nuž áno. Prevaha čísiel prevážila aj u nás, preto sme sa tento rok rozhodli pre menšie úpravy v zmysle nášho dvojkového roku:

  • súťaž vyhlasujeme 11.1. a jej uzávierka bude 22.2. (do polnoci, ako vždy) 
  • rozsah v kategórii DOSPELÍ (od 18 rokov) je maximálne 22 000 ZNAKOV vrátane medzier, čiže čosi vyše 12 normostrán
  • rozsah v kategórii MLÁDEŽ (do 18 rokov) je 2022 SLOV  

Áno, postrehli ste správne, trošku sme to tento rok skresali. Dobrý autor sa ukáže aj na malom priestore. No a mládežníkom sme to... uľahčili? Sťažili? Okorenili. Za to môžu tie dvojky. A tiež naša každoročná chuť v niečom zaexperimentovať. Tento rok je to rozsah. Čo sa nemení, sú pravidlá súťaže, zaujímavá porota, tradičná výhra, ktorou je zverejnenie troch najlepších poviedok na stránke SlavConu a knižné ceny, ktoré víťazi obdržia počas slávnostného vyhlásenia výsledkov na gala programe priamo na festivale v Bratislave. A teraz si poďme pripomenúť naše pravidlá. 

 

Poviedka

  • MUSÍ byť napísaná v niektorom zo žánrov fantastiky: sci-fi, fantasy alebo horor, prípadne nejaká ich kombinácia (ak autor nesplní túto podmienku, porota môže poviedku zo súťaže vyradiť)
  • MUSÍ zahŕňať tému zadanú pre aktuálny ročník literárnej súťaže (k tej sa ešte dostaneme)
  • MUSÍ byť napísaná v slovenskom jazyku
  • od jedného autora môže prísť len jedna poviedka, ktorá ešte nebola nikde zverejnená a nesúťažila v inej súťaži

  • MUSÍ byť vo formáte .doc alebo .docx; názov súboru je názov poviedky (napr. Malý vlk)

  • wordový dokument obsahuje názov poviedky (môže byť boldom, väčším písmom) a text poviedky - odporúčame písať fontom Times New Roman alebo Calibri, veľkosť 12, riadkovanie 1,15; tento dokument NEobsahuje vaše osobné údaje (tie uvediete len v maili)

  • formálnou a gramatickou úpravou vyjadrujete svoj postoj k literárnej súťaži - a ja pripomínam, že porota má možnosť udeliť alebo ubrať vám body aj v tomto smere

Porota zároveň odporúča dať poviedku prečítať tzv. betareaderovi, alebo minimálne niekomu, kto vám poradí nielen s pravopisnými chybami (čo zväčša zvládne aj textový editor), ale aj s prípadnými dejovými nedokonalosťami.
 

Poviedku nám pošlite na adresu literarnasutazatslavcon.sk

Do predmetu napíšte: SLS 2022 a názov poviedky (napr. SLS 2022 Malý vlk). V maili nám uveďte svoje meno a priezvisko (prípadne aj pseudonym, ak ho používate, či vyžadujete v prípade zverejnenia), kategóriu, v ktorej súťažíte a môžete pridať odkaz pre organizátorov či porotu, ak budete mať chuť.

 

Porota

Apropo, porota. Tú vám postupne predstavíme v najbližších (týž)dňoch, ale máte sa na koho tešiť, lebo ak niekto permanentne prichádza do kontaktu s poviedkami, tak sú to títo ľudia. Ale aspoň niečo vám prezradím, nech môžete dávať tipy:

Bude to dobrá zostava,
niekto z predošlých vám máva,
niekto s nálepkou "domáci hráči",
niekto zas bude úplný nováčik,
niekto z oddelenia "staro-nové tváre"
a čítať vás bude aj nežný pohľad ponad okuliare.

 

Téma

Ako vravím máte sa na čo tešiť, takže... Takže by som Vám konečne mala prezradiť tohtoročnú tému, lebo bez nej nijakú poviedku nenapíšete! Festival sa ponesie v duchu témy: "Kúzla, čary, elixíry", pretože ide o tému prenesenú z roku 2020, kedy sa festival po prvý raz za dlhé roky nekonal a nebol prenesený ani do online priestoru. Ale literárna súťaž sa ako jediná jeho preživšia časť konala, a tak sme si pre vás zvolili tému inú, ktorá bude aj autorom hororu či sci-fi hrať do karát rovnako dobre, ako milovníkom magického lesného zázemia. Ide naozaj len o takú maličkosť (hoci jej rozmery nepoznáme, záležia totiž na vás). Tohtoročnou témou je zelená skrinka. Čo to pre vás znamená, kam ju skryjete - alebo čo do nej vložíte, čo spôsobí, čo sa do nej zmestí alebo kde sa v príbehu len mimochodom mihne, zostáva na vás, na vašej fantázii a vašich rozcvičených prstoch. Takže tento raz naozaj 3... 2... 1... IDETE!

 

Veľa zdaru vám želá

Sisi

Na našej webovej stránke používame cookies na podporu technických funkcií, ktoré zlepšujú zážitok z používania stránky.

Používame aj analytiky.