Naša LITERÁRNA SÚŤAŽ je opäť tu!

Ahojte milí poviedkári, začínajúci aj ostrieľaní,

literárna súťaž SlavCon-u sa opäť hlási o slovo! Zostala posledným preživším článkom festivalu SlavCon 2020, keďže sme s ťažkým srdcom, ale zodpovedným prístupom všetci ostali doma. A zároveň bude teraz tým prvým, štartovacím článkom nadchádzajúceho (veríme, že už omnoho osobnejšieho) ročníka festivalu SlavCon 2021.

Je to neuveriteľné, ale je to tak – jubilujeme! Pätnásty ročník literárnej súťaže SlavCon-u je týmto zahájený a od tejto chvíle vám vaša fantázia nedá spať, kým na pomyselný papier na monitore či obrazovke nepoložíte svoj najnovší a veríme, že tiež doposiaľ najlepší poviedkový príbeh.

Téma je tento rok veľmi jednoduchá, jasná a úderná ako čokoľvek, čo si pod ňou predstavíte... Je ňou: apokalypsa. Praje teda všetkým žánrom a sme úprimne zvedaví na váš pohľad a podanie tejto témy.

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE:

 1. ) Žáner:
  • Posielať nám môžete poviedky žánru sci-fi, fantasyhoror
 2. ) Jazyk a rozsah:
  • Do súťaže budú zaradené poviedky napísané: 
   • v slovenskom jazyku 
   • s rozsahom maximálne 36 000 znakov vrátane medzier (čiže 20 normostrán)
 3. ) Počet poviedok na autora:
  • Každý prispievateľ sa môže prihlásiť s maximálne jednou poviedkou, ktorá nebola doteraz nikde publikovaná, ani sa neumiestnila v žiadnej súťaži.
 4. ) Formálna a gramatická úprava:
  • Poviedku nám pošlite písanú vo worde, teda vo formáte .doc alebo .docx
  • Tento wordový dokument má obsahovať názov poviedky a text poviedky (žiadne osobné, či iné údaje).
  • Písmo musí byť Times New Roman, veľkosť 12, riadkovanie 1,15.
  • Text poviedky má byť členený na odstavce, priama reč označená úvodzovkami. 
  • Nadpis môže byť centrovaný, boldom a väčším písmom.
  • Formálna úprava vášho textu vypovedá o vašom prístupe a postoji k súťaži.

Porota má právo nehodnotiť text, ktorý bude mať výrazne zlú formálnu a/alebo gramatickú úpravu.

 1. ) Kategórie:
  • Súťaž nie je vekovo obmedzená, no po prvý raz súťažíme v dvoch kategóriách:
  • mládež – do 17 rokov vrátane
  • dospelí – od 18 rokov
 2. ) Prihlásenie do súťaže:
  • Svoje poviedky nám posielajte prostredníctvom e-mailu na adresu: literarnasutazatslavcon.sk
  • Zaslaním tohto e-mailu potvrdzujete správnosť svojich osobných údajov a dávate organizátorom súťaže súhlas na ich spracovanie na účely tejto súťaže.
  • Do predmetu napíšte:
   • Súťaž 2021 - Meno Priezvisko: Názov poviedky
    • (Príklad: Súťaž 2021 - Janka Mrkvičková: Čaro záhrady)
   • Do e-mailu napíšte:
    • svoje meno a priezvisko,
    • kategóriu, v ktorej súťažíte (rozhoduje váš vek k dátumu uzávierky súťaže)
 3. ) Uzávierka súťaže:
  • Uzávierka súťaže je v sobotu 30. januára 2021 vrátane. Do polnoci. Aby ste si v nedeľu mohli dopriať relax  a nechať si masírovať presilené prsty a zápästia.

Mám pre vás ešte odporúčanie od poroty, aby ste svoju poviedku dali pred jej odoslaním prečítať osobe, ktorej náhľad a názor by mohol byť pre vás užitočný (či s ohľadom na gramatiku, formálnu úpravu, alebo aj - ten najdôležitejší - samotný obsah). Odporúča to naša nová pätica porotcov, ktorú mám tú česť vám teraz v abecednom poradí predstaviť:

POROTA:

Marek Brenišin – autor úspešných poviedok z inej veľmi známej slovenskej súťaže fantastiky píše pre stránku www.scifi.sk, na ktorej sa venuje nielen aktualitám z oblasti fantastiky, ale hodnotí napríklad aj obľúbenú rýchlo-výzvu Poviedka na počkanie

Martin Hatala – nie ten, ktorému vďačíme za slovenskú gramatiku, ale ten stand-up komik a autor detektíva Christophera Orcharda a jeho skvelých noir-ových príbehov Whiskey, krv a striebro; najnovšie sa môžeme tešiť na jeho satirickú fantasy o konšpirátoroch, ktorej nechýba ani jemný apokalyptický nadhľad 

Katarína Soyka – tá blonďavá z dvoch hláv Hydry, autorka viacerých fantastických kníh – najnovšou je Hlas draka. Milovníčka Číny a čínštiny, svetobežníčka a vášnivá čitateľka.

Martina Šedová Wimmerová – organizátorka festivalu SlavCon aj jeho Literárnej súťaže, ktorá sa tento rok úspešne preťukala klávesnicou až k víťazstvu (nad sebou) v známej celosvetovej výzve NaNoWriMo 2020

Mário Zeumer – herec, moderátor, hlas audiokníh (najnovšie napr. Jozef Karika: Na smrť) a tiež zanietený a znalý fanúšik žánru fantastiky, v ktorom nepohrdne ani dávkou odbornosti, ani dávkou humoru. 

HODNOTENIA:

Po našom prvom pokuse o spätnú väzbu sme sa rozhodli si to zopakovať aj v tomto ročníku. Predsa len sa nazdávame (a máme aj také odozvy), že vás naše hodnotenia možno hneď nepotešili, ale rozhodne posunuli vpred, čomu sa naozaj tešíme.

Okrem čítania a bodovania vašich poviedok vás teda porotcovia obdaria aj svojím slovným hodnotiacim názorom na Váš súťažný text. Pripomíname, že vždy ide o názor daného porotcu, nemusí sa zhodovať s názorom ostatných členov poroty.

...a ešte: DECEMBROVÝ BONUS!

Rozhodli sme sa byť k vám štedrí a ústretoví, keď nám to už rok 2020 nedoprial v hojnejšej miere. Na napísanie a poslanie poviedky máte dva mesiace – december a január. A tu je naša ponuka:

 • Na istotu – vlastný výber
  • Ak stihnete napísať a poslať nám poviedku v decembri, môžete si vybrať porotcu na hodnotenie sami.
 • Prekvapenie – náhodný výber
  • Ak poviedku pošlete v januári, hodnotenie dostanete, porotcu si však nevyberáte, bude vám pridelený.

Zverejnenia sa obávať nemusíte, hodnotenie vám zašleme na e-mail, z ktorého ste posielali poviedku. Zverejníte si ho sami, ak budete chcieť.

VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV:

Veľmi si želáme, aby sme vyhlásenie výsledkov tohto ročníka mohli urobiť – ako bývalo zvykom - počas sobotňajšieho galaprogramu 24. apríla 2021 podvečer priamo na festivale SlavCon v Bratislave.

Vecnými cenami odmeníme prvé tri miesta v dospeláckej kategórii a dva zaujímavé počiny v mládežníckej kategórii. Víťazné poviedky zverejníme na našom webe, kde si ich všetci budú môcť prečítať.

Ceny do súťaže budú tento rok od vydavateľstva Hydra, vydavateľského domu Albatros, ale aj ďalších dobrodincov podporujúcich literárne tvorivé duše.

MALÁ NOVINKA:

Každý rok tu máme nejakú novinku. Takže okrem po prvý raz oficiálne uvedenej mládežníckej kategórie, pridávame ešte jednu drobnosť, čo zahreje pri srdci: 
každý porotca môže vybrať jednu poviedku, ktorá sa neprebojovala (neprebodovala) na prvé priečky, ale určite stojí za prečítanie.

Tieto poviedky tiež zverejníme na našom webe.

HOR SA PÍSAŤ:

Milí priatelia, želám vám tvorivé a povznášajúce chvíle pri písaní poviedok. A so štipkou humoru vám zo srdca prajem, aby ste neboli jediní, komu vaše písanie robí radosť ;) Nezabudnite nás sledovať aj na našej stránke na Facebooku: SlavCon - Literárna súťaž – tam sa postupne dozviete viac o porotcoch a vždy aj o aktuálnom dianí okolo súťaže.

Veľa zdaru, priatelia! Tešíme sa na vaše poviedky, a veríme, že v apríli priamo na SlavCone na vás!

Silvia

Porotcovia
Jedna z iniciátorov myšlienky spraviť si vlastný festival, člen OZ Spoločenstvo Tolkiena, dlhoročná scifistka, fantasistka a literárny nadšenec. Na SlavCone pracuje od jeho úplného začiatku a prešla si rôznymi pozíciami. Momentálne zastáva pozíciu zástupca hlavného organizátora.
Autor a komik známy najmä zo Silných rečí. Víťaz ceny fantázie 2012.
Číta a píše brutálnu romantiku... alebo čokoľvek.
Na poviedky v tohtoročnej literárnej súťaži sa veľmi teší!
Zbehlý porotca aj kritik poviedkových súťaží.
Marek sa narodil v Poprade, v súčasnosti pôsobí v Košiciach, kde žije s manželkou a synom. Vyštudoval medicínu, po krátkej klinickej praxi zakotvil na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika, kde učí budúcich lekárov. Zážitky od pacientov, ako aj skúsenosti so študentmi, či príhody z laboratória ho veľmi inšpirujú v jeho tvorbe.
Herec, moderátor, hlas dabingu a audiokníh, nadšený čitateľ fantastiky a šťastná obeť vlastných nerozvážnych činov.

Na našej webovej stránke používame cookies na podporu technických funkcií, ktoré zlepšujú zážitok z používania stránky.

Používame aj analytiky.