Súťažíme skrz univerzum!

Ahojte priatelia,

viem, že mnohí ste sa už nevedeli dočkať – a je to naozaj tu. Polovica januára za nami a literárna súťaž pred nami. Keďže nám hrozí, že sa po troch rokoch skutočne osobne stretneme na festivale, nechám si vykecávanie napotom a teraz poďme na to, čo všetci chcete vedieť.

Náš festival opäť vyhlasuje svoju literárnu súťaž: SlavCon 2023. Počnúc dneškom môžete písať a posielať svoje poviedky žánrov fantastiky až do 12.3.2023. Raz-dva-tri, dva-dva-tri... nie tento raz Vám nemeníme rozsah. Môžete si naplno užiť svojich tradičných 36 000 znakov (teda 20 normostrán). Tak dospeláci (od 18 rokov), ako aj mládežníci (do 18 rokov), každý vo svojej kategórii. Ale ako prízvukuje skoro každá porota – obsah, priatelia, obsah. Dajte si viac záležať na tom, ČO píšete, než na tom, ČI dokážete vyplniť povolený rozsah do posledného znaku.

Vaša poviedka

- musí byť napísaná v niektorom zo žánrov fantastiky: sci-fi, fantasy alebo horor, prípadne nejaká ich kombinácia (ak autor nesplní túto podmienku, porota môže poviedku zo súťaže vyradiť)

- musí zahŕňať tému zadanú pre aktuálny ročník literárnej súťaže (budeme o nej hovoriť nižšie)

- musí byť napísaná v slovenskom jazyku

- od jedného autora môže prísť len jedna poviedka, ktorá ešte nebola nikde zverejnená a nesúťažila v inej súťaži

- musí byť vo formáte .doc alebo .docx a názov súboru je názov poviedky (napr. Po prúde mliečnej cesty.doc)

- wordový dokument obsahuje názov poviedky (môže byť boldom, väčším písmom) a text poviedky - odporúčame písať fontom Times New Roman alebo Calibri, veľkosť 12, riadkovanie 1,15; tento dokument NEobsahuje vaše osobné údaje (tie uvediete len v maili)

- formálnou a gramatickou úpravou vyjadrujete svoj postoj k literárnej súťaži - a ja pripomínam, že porota má možnosť udeliť alebo ubrať vám body aj v tomto smere

Opakovanie je matka múdrosti, a tak si dovolím pripomenúť aj každoročnú dobrú radu o tom, že by ste svoj text mali dať prečítať aj niekomu inému ako sebe. Osvedčila sa v mnohých prípadoch.

A dostávame sa k zaslaniu poviedky:

Adresa: literarnasutazatslavcon.sk

Predmet: názov poviedky (napr. Po prúde mliečnej cesty)

V maili: meno priezvisko, pseudonym – ak si pod ním želáte vystupovať a kategória mládež/dospelí (napr. Silvia Zeumerová – Sisi – dospelí) Dobrovoľne môžete pridať pár slov o sebe, odkiaľ ste, čím žijete, čo vás baví alebo prečo práve naša súťaž. Je to na vás. No a nezabudnite priložiť dokument s vašou poviedkou.

Ešte chýbajú tri dôležité veci: prvou je téma, bez ktorej nemôžete tohtoročnú poviedku napísať. Téma je tento rok: NAPRIEČ VESMÍRMI. Áno, po silne fantastických elixíroch a výrazne hororovej zelenej skrinke si konečne prídu na svoje aj scifisti. Ale téma je pravdaže otvorená pre všetky žánre, tak ako tomu bolo aj doteraz. A myslím, že väčší priestor sme vám už nemohli dať...

Ako druhé je tu uistenie, že aj tento rok budete hodnotení bodovo aj slovne. Budete. A spätná väzba od jedného z porotcov, na ktorú sa každoročne tešíte, vás pravdaže neminie. Neminie.

A do tretice zostáva pripomenúť, že víťazi budú piati – traja v kategórii dospelých a dvaja v kategórii mládežníkov. A budú vyhlásení počas galaprogramu priamo na festivale. Stále znie neuveriteľne, že k tomu (po troch rokoch obývačkového vyhlasovania pred webkamerou) dôjde skutočne na pódiu za reálneho šuštiaceho potlesku a vrelého potrasenia rukou... A okrem tohto úžasného pocitu získajú medailisti odmeny v podobe zverejnenia svojej poviedky na stránke SlavConu a vecných cien, teda kníh a hier od našich stálych festivalových partnerov.

Ešte stále vám niečo chýba? Žeby tradičný súťažný experiment? Máte pravdu. Keď si zrátate, že tento rok už máme celkom ustálený experiment s dvoma kategóriami, aj ten so spätnou väzbou (čo sa hneď uchytil a stále sa teší veľkej obľube) a máme dokonca aj plný rozsah... tak s čím sa tu dá ešte zaexperimentovať? Jasné, že s porotou! Členov poroty vám budem predstavovať postupne každý týždeň a verím, že sa máte na čo tešiť!

Priatelia, hor sa do nebeských výšin! Hor sa do vzdialených vesmírov! Hor sa do neprebádaných kútov fantázie! Takže hlavy dole ku klávesnici a hor sa písať ;)

Vaša Sisi